Skip to content

201-05 38th StUnion City, NJ 07087

Built 1960
Industrial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jun 1, 2011

Property Information

Block222
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-OFF-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$837,500
53%
Improvement Value:$733,900
47%
Total Assessment$1,571,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,960-32.0%
2024$39,639+4.1%
2023$38,077+1.2%
2022$37,644+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 8801, Page 21Recorded7/18/2011

Property Built

Built

Year Built: 1960