Skip to content

3709 Hudson AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block222
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,715
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,100
35%
Improvement Value:$457,300
65%
Total Assessment$706,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,057-8.8%
2024$12,118+4.3%
2023$11,617+1.2%
2022$11,482+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1898