Skip to content

3821-23 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$2,416,666
Last Sale Date
Feb 11, 2021

Property Information

Block224
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1&2-3B-C-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$612,000
21%
Improvement Value:$2,320,500
79%
Total Assessment$2,932,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,757+2.3%
2024$50,618+4.1%
2023$48,623+1.2%
2022$48,070+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,416,666

From:

To:

DeedBook 9571, Page 356NU CodeTitle correction (4)Recorded6/8/2021

Property Sale

SaleMulti
$765,000
DeedBook 5795, Page 285

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 5687, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1930