Skip to content

4523 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$2,900,000
Last Sale Date
Jan 19, 2024

Property Information

Block265
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5B-17U-1C-H
Dwellings16
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,120,000
40%
Improvement Value:$1,672,000
60%
Total Assessment$2,792,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,598+81.7%
2024$27,292+4.1%
2023$26,217+1.2%
2022$25,919+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,900,000

From:

To:

DeedBook 9799, Page 433Recorded1/30/2024

Property Sale

Sale
$1,575,000

From:

To:

DeedBook 8804, Page 388Recorded8/2/2011