Skip to content

527 39th StUnion City, NJ 07087

Built 1870

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block224
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,071
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
54%
Improvement Value:$228,300
46%
Total Assessment$496,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,965-24.8%
2024$11,916+34.5%
2023$8,862+1.2%
2022$8,761+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 9622, Page 559NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/11/2021

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 7894, Page 16Recorded5/17/2006

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 7463, Page 226Recorded2/8/2005

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 7265, Page 199Recorded4/13/2004

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 6000, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1870