Skip to content

525a 48th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 22, 2021

Property Information

Block266
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,102
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,700
56%
Improvement Value:$208,000
44%
Total Assessment$472,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386-8.5%
2024$8,074+4.3%
2023$7,740+1.2%
2022$7,650+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,102DeedBook 9600, Page 811Recorded9/24/2021

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4519, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1900