Skip to content

3801 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Mar 18, 2004

Property Information

Block226
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-4U/1B-2OFF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,950
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
36%
Improvement Value:$693,100
64%
Total Assessment$1,083,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,903+3.6%
2024$18,244+4.1%
2023$17,525+1.2%
2022$17,325+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910