Skip to content

320 38th StUnion City, NJ 07087

Built 1928
Commercial

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block226
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-G-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
67%
Improvement Value:$154,000
33%
Total Assessment$466,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,323-16.7%
2024$9,994+4.1%
2023$9,601+1.2%
2022$9,491+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 9528, Page 992Recorded1/6/2021

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 922, Page 387Recorded8/14/2017

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 7638, Page 150Recorded8/11/2005

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4779, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1928