Skip to content

414 38th StUnion City, NJ 07087

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 20, 2006

Property Information

Block225
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,475
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
64%
Improvement Value:$175,200
36%
Total Assessment$487,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,761-27.1%
2024$12,016+4.1%
2023$11,543+1.2%
2022$11,411+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,475DeedBook 8101, Page 196Recorded1/18/2007

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5357, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1910