Skip to content

107 39th StUnion City, NJ 07087

Built 1888
Apartment

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jan 15, 2009

Property Information

Block228
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-11U-H
Dwellings11
Zoning---
Sq Footage4,350
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$660,000
49%
Improvement Value:$684,400
51%
Total Assessment$1,344,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,845+17.9%
2024$21,076+4.3%
2023$20,204+1.2%
2022$19,968+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft4,350DeedBook 8647, Page 64Recorded1/23/2009

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft4,350DeedBook 6064, Page 109Recorded10/11/2002

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 5449, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1888