Skip to content

500 Central Ave(Unit C1013)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 29, 2020

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1013
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage793
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
44%
Improvement Value:$179,400
56%
Total Assessment$319,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,692-41.4%
2024$8,003+222.5%
2023$2,481-48.8%
2022$4,848+110.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 9488, Page 565

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft793DeedBook 9120, Page 801NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/25/2016

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft793DeedBook 8907, Page 363NU CodePost-appeal (29)Recorded5/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963