Skip to content

500 Central Ave(Unit C1518)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
Mar 24, 2025

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1518
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
43%
Improvement Value:$185,000
57%
Total Assessment$324,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,208-14.3%
2024$2,575+4.1%
2023$2,474+1.2%
2022$2,446+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 9899, Page 363Recorded5/13/2025

Property Sale

Sale
$152,707

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 8907, Page 921NU CodePost-appeal (29)Recorded5/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963