Skip to content

500 Central Ave(Unit C1210)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1210
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
42%
Improvement Value:$260,300
58%
Total Assessment$452,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,704-20.2%
2024$9,656+4.1%
2023$9,276+1.2%
2022$9,170+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 8886, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1963