Skip to content

500 Central Ave(Unit C1403)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 12, 2018

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1403
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage919
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,100
41%
Improvement Value:$230,500
59%
Total Assessment$392,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699-19.3%
2024$8,303+4.1%
2023$7,976+300.2%
2022$1,993+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft919DeedBook 9370, Page 376NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft919DeedBook 9059, Page 145Recorded8/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1963