Skip to content

500 Central Ave(Unit C1417)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1417
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage803
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,800
43%
Improvement Value:$188,100
57%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,612-29.8%
2024$8,000+4.3%
2023$7,669+1.2%
2022$7,579+225.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft803DeedBook 9813, Page 779Recorded4/8/2024

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft803DeedBook 9011, Page 843NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/16/2014

Property Sale

Sale
$170,704

From:

To:

Sq Ft803DeedBook 8907, Page 900NU CodePost-appeal (29)Recorded5/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963