Skip to content

500 Central Ave(Unit C1605)Union City, NJ 07087

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 16, 2025

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1605
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage534
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,900
38%
Improvement Value:$153,300
62%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,669-32.5%
2024$5,432+4.3%
2023$5,207+1.2%
2022$5,147+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft534DeedBook 9964, Page 649Recorded2/13/2026

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft29,090DeedBook 9053, Page 301Recorded7/23/2015

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft29,090DeedBook 8377, Page 93NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/19/2007

Property Built

Built

Year Built: 1963