Skip to content

500 Central Ave(Unit C1720)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 11, 2016

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1720
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage861
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
44%
Improvement Value:$194,100
56%
Total Assessment$346,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,088+11.3%
2024$4,571+4.3%
2023$4,382+1.2%
2022$4,331+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft861DeedBook 9092, Page 346NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/15/2016

Property Sale

Sale
$13,982

From:

To:

Sq Ft861DeedBook 8907, Page 587NU CodePost-appeal (29)Recorded5/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963