Skip to content

500 Central Ave(Unit C0209)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 27, 2012

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC0209
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage885
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,100
48%
Improvement Value:$166,800
52%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,713-20.6%
2024$5,937+4.3%
2023$5,691+1.2%
2022$5,625+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft885DeedBook 8889, Page 989NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963