Skip to content

4003 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block234
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-OFF-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
30%
Improvement Value:$1,019,000
70%
Total Assessment$1,451,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,621-3.2%
2024$25,447+4.1%
2023$24,444+1.2%
2022$24,166+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

DeedBook 9680, Page 699Recorded7/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1930