Skip to content

513-15 41st StUnion City, NJ 07087

Built 1906
Commercial

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 8, 2000

Property Information

Block234
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-2U-OFF-2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,996
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
80%
Improvement Value:$124,900
20%
Total Assessment$624,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,907-29.1%
2024$15,376+4.1%
2023$14,770+1.2%
2022$14,602+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5682, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1906