Skip to content

519 41st StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 7, 1997

Property Information

Block234
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,589
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
47%
Improvement Value:$297,600
53%
Total Assessment$565,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,835-25.6%
2024$11,874+4.3%
2023$11,382+1.2%
2022$11,250+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5176, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1903