Skip to content

539 41st StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2017

Property Information

Block234
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
40%
Improvement Value:$402,000
60%
Total Assessment$669,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,115-0.3%
2024$12,155+4.1%
2023$11,676+1.2%
2022$11,543+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$291,500

From:

To:

DeedBook 9151, Page 365NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1700