Skip to content

504 5th StUnion City, NJ 07087

Built 1973

Last Sale Price
$945,000
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block23
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,948
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
36%
Improvement Value:$540,700
64%
Total Assessment$848,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,368-0.1%
2024$15,376-3.6%
2023$15,952+1.2%
2022$15,770+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$945,000

From:

To:

Sq Ft2,948DeedBook 9748, Page 387NU CodePost-appeal (29)Recorded5/23/2023

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,948DeedBook 9187, Page 750NU CodeSheriff sale (12)Recorded3/22/2017

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5865, Page 193

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5219, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1973