Skip to content

316 10th StUnion City, NJ 07087

Built 1968

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block50
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,826
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
46%
Improvement Value:$364,400
54%
Total Assessment$671,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,202-16.5%
2024$14,607+4.1%
2023$14,032+5.0%
2022$13,359+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,826DeedBook 9504, Page 425Recorded8/28/2020

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 4732, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1968