Skip to content

211 42nd StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Feb 15, 2012

Property Information

Block242
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
35%
Improvement Value:$517,500
65%
Total Assessment$794,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,089+6.9%
2024$12,245+4.3%
2023$11,738+1.2%
2022$11,601-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 8834, Page 805NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/24/2012

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 7918, Page 24Recorded6/13/2006

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5888, Page 159

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4931, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1893