Skip to content

207 42nd StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 1998

Property Information

Block242
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
47%
Improvement Value:$318,100
53%
Total Assessment$594,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,304-10.6%
2024$10,412+4.3%
2023$9,981+1.2%
2022$9,864+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1700