Skip to content

516 42nd StUnion City, NJ 07087

Built 1883

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block244
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
45%
Improvement Value:$327,200
55%
Total Assessment$595,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,302+4.5%
2024$8,905+4.3%
2023$8,537-2.6%
2022$8,761+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 9441, Page 187NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1883