Skip to content

4215 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1920

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block244
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description7B-C-IND-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
18%
Improvement Value:$2,026,700
82%
Total Assessment$2,458,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,912+55.9%
2024$27,531+4.1%
2023$26,446+1.2%
2022$26,145+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920