Skip to content

529 Lincoln StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Nov 28, 2017

Property Information

Block249
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,200
31%
Improvement Value:$309,800
69%
Total Assessment$449,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,128+5.9%
2024$7,673+8.1%
2023$7,100+1.2%
2022$7,017+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

DeedBook 9274, Page 639Recorded1/19/2018

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5620, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1700