Skip to content

520 43rd StUnion City, NJ 07087

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block249
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,599
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
47%
Improvement Value:$299,300
53%
Total Assessment$567,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,866-10.2%
2024$9,870+4.3%
2023$9,462+1.2%
2022$9,351+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931