Skip to content

515 Lincoln StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Dec 7, 2018

Property Information

Block249
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,300
56%
Improvement Value:$165,700
44%
Total Assessment$374,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,844-32.1%
2024$8,603+4.1%
2023$8,264+1.2%
2022$8,170+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

DeedBook 9364, Page 762NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1700