Skip to content

509 Lincoln StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
Jan 17, 2001

Property Information

Block249
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,400
40%
Improvement Value:$281,300
60%
Total Assessment$468,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,332-20.8%
2024$9,254+4.3%
2023$8,871+1.2%
2022$8,768+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 5751, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1700