Skip to content

302-04 43rd StUnion City, NJ 07087

Apartment

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 10, 2001

Property Information

Block251
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-8U-NH-UG
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
44%
Improvement Value:$546,400
56%
Total Assessment$978,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,431+12.4%
2024$14,619+4.3%
2023$14,015+1.2%
2022$13,851+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 5872, Page 208

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 5386, Page 99