Skip to content

316 43rd StUnion City, NJ 07087

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2022

Property Information

Block251
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map PageU

Building Details

Building Class18
Description1.5F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage723
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
54%
Improvement Value:$236,300
46%
Total Assessment$513,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,275+28.3%
2024$7,227+4.1%
2023$6,942+1.2%
2022$6,863+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft723DeedBook 9644, Page 465NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 1890