Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
4300 Palisade AveUnion City, NJ 07087
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2008
Property Information
Block252
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2F-C-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$286,000
48%
Improvement Value:$313,300
52%
Total Assessment$599,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $10,460 | -9.7% |
| 2024 | $11,586 | +4.1% |
| 2023 | $11,129 | +1.2% |
| 2022 | $11,003 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.