Skip to content

4102 New York AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 19, 2022

Property Information

Block241
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1F-2OFF-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$496,000
79%
Improvement Value:$133,300
21%
Total Assessment$629,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,983-29.6%
2024$15,607+4.1%
2023$14,992+1.2%
2022$14,821+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

DeedBook 9712, Page 884Recorded12/1/2022

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 9712, Page 884

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

DeedBook 9421, Page 725Recorded8/1/2019