Skip to content

4310 Palisade Ave(Unit C0006)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
May 16, 2014

Property Information

Block252
Lot13
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage594
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,900
48%
Improvement Value:$95,500
52%
Total Assessment$185,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,859+18.2%
2024$2,419+4.3%
2023$2,319+1.2%
2022$2,292+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$84,000

From:

To:

Sq Ft594DeedBook 8973, Page 330Recorded5/20/2014

Property Sale

Sale
$63,000

From:

To:

DeedBook 7069, Page 130Recorded6/16/2003

Property Built

Built

Year Built: 1930