Skip to content

4310 Palisade Ave(Unit C0013)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block252
Lot13
QualifierC0013
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage638
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
49%
Improvement Value:$100,700
51%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,520-26.2%
2024$4,767+4.1%
2023$4,579+226.6%
2022$1,402+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft638DeedBook 9569, Page 796NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$933,000
DeedBook 7996, Page 329

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5084, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1930