Skip to content

4310 Palisade Ave(Unit C0029)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Jun 16, 2023

Property Information

Block252
Lot13
QualifierC0029
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage699
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
49%
Improvement Value:$108,200
51%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,818+135.4%
2024$1,622+4.1%
2023$1,558+1.2%
2022$1,541+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$933,000
DeedBook 7996, Page 329

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5084, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1930