Skip to content

4310 Palisade Ave(Unit C0033)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$132,870
Last Sale Date
Dec 11, 2007

Property Information

Block252
Lot13
QualifierC0033
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage577
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
48%
Improvement Value:$93,500
52%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,228+141.3%
2024$1,338+4.1%
2023$1,285+1.2%
2022$1,270+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$132,870

From:

To:

Sq Ft577DeedBook 8419, Page 295NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/14/2008

Property Sale

SaleMulti
$327,000
DeedBook 7996, Page 334

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5084, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1930