Skip to content

4301-07 Hudson Ave E(Unit C0206)Union City, NJ 07087

Built 1996

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Aug 27, 1998

Property Information

Block252
Lot8
QualifierC0206
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
46%
Improvement Value:$192,700
54%
Total Assessment$355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,657+0.6%
2024$4,631+4.3%
2023$4,439+1.2%
2022$4,387+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5329, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1996