Skip to content

4301-07 Hudson Ave(Unit C0303)Union City, NJ 07087

Built 1996

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block252
Lot8
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage854
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,900
45%
Improvement Value:$185,600
55%
Total Assessment$340,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,161+28.1%
2024$4,029+4.1%
2023$3,870+1.2%
2022$3,826+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4998, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1996