Skip to content

525-27 44th StUnion City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Date
Jan 10, 2005

Property Information

Block254
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5B-22U-H
Dwellings22
Zoning---
Sq Footage17,430
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,320,000
52%
Improvement Value:$1,195,000
48%
Total Assessment$2,515,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,977+10.9%
2024$40,563+4.3%
2023$38,885+1.2%
2022$38,431+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 5880, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1930