Skip to content

542 Lincoln StUnion City, NJ 07087

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2009

Property Information

Block254
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-7U-H
Dwellings7
Zoning---
Sq Footage4,059
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
36%
Improvement Value:$758,100
64%
Total Assessment$1,178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,792+37.7%
2024$14,374+4.3%
2023$13,780+1.2%
2022$13,619+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930