Skip to content

418 44th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 9, 2004

Property Information

Block256
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,100
40%
Improvement Value:$401,800
60%
Total Assessment$665,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,045+16.7%
2024$10,325+4.1%
2023$9,918+1.2%
2022$9,805+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7323, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1898