Skip to content

312 44th StUnion City, NJ 07087

Built 1900
Industrial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block257
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-IN-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,000
59%
Improvement Value:$496,500
41%
Total Assessment$1,196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,036-0.5%
2024$21,142+4.1%
2023$20,309+1.2%
2022$20,078+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 9478, Page 774Recorded3/13/2020

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 7257, Page 130Recorded3/26/2004

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 7031, Page 318NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/25/2003

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5883, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1900