Skip to content

518 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$689,000
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block25
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2B-2U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,700
54%
Improvement Value:$266,200
46%
Total Assessment$581,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,378-3.8%
2024$8,712+4.3%
2023$8,352+1.2%
2022$8,254+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$689,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9846, Page 331Recorded9/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1898