Skip to content

207 Roosevelt StUnion City, NJ 07087

Built 1986

Last Sale Date
Sep 20, 2002

Property Information

Block270
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H-AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,577
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,100
39%
Improvement Value:$593,000
61%
Total Assessment$975,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,315-15.8%
2024$18,181+4.3%
2023$17,429+1.2%
2022$17,226+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986