Skip to content

226 Roosevelt StUnion City, NJ 07087

Built 1986

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 9, 2008

Property Information

Block271
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-4U-H-AG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,529
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,300
39%
Improvement Value:$468,400
61%
Total Assessment$767,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,059-31.9%
2024$17,714+4.3%
2023$16,981+1.2%
2022$16,783+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,529DeedBook 8654, Page 56Recorded3/15/2009

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,529DeedBook 7964, Page 64Recorded8/5/2006

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,529DeedBook 7427, Page 108Recorded12/23/2004

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5112, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1986