Skip to content

220 Roosevelt StUnion City, NJ 07087

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2004

Property Information

Block271
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-4U-H-AG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,989
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,300
38%
Improvement Value:$488,500
62%
Total Assessment$787,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,300-22.1%
2024$18,351+4.1%
2023$17,628+1.2%
2022$17,427+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986